زبان مادری

زبان مادری مثل خون است که در تو جریان دارد و مثل قلبت است که در تو می تپد مثل مغز است که با آن هر انچه را که هست می فهمی مثل پوست است که با آن هر آنچه را که هست لمس می کنی و مثل همه ی این ها هست و انگار که نیست. آن قدر هست که بودش را متوجه نمی شوی درست مثل خون و قلب و مغز و پوستت. 

وقتی که زبان مادری را به دیگرانی که نمی دانندش درس می دهی اما، این وجود بسیار درونی برایت حضوری بیرونی پیدا می کند. انگار که دستت را انداخته ای وسط سینه ات و قلبت را کشیده ای بیرون و داری تشریحش می کنی برای آن دیگران. انگار که خونت را از رگ هات می کشی بیرون تا برایشان بازگویی که چه چیزی این خون را ساخته است؟ و در این فرآیند ناگهان متوجه بود این وجودی که تکه های تو ست و خود توست می شوی.

در این فرآیند زبان مادری ات را مثل یک وجود بیرونی در مقابلت می بینی و تو باید گوشه گوشه های این وجود را برای دیگرانی که هیچ ایده ای از که بودن و چه بودن اش ندارند تعریف کنی. هیچ وقت تا به حال فکر نکرده بودی که چرا این جا "را" می اید و آن جا نه. تمام "را" ها، تمام "ی" ها، تمام زمان ها، تمام حالات وصفی  وقیدی و خاص و عامش تنها بر زبان ناخودآگاهت جاری بوده و حالا باید همه را بگیری دستت و معرفی کنی و بشناسانی به غریبه ها. 

و ازهمه لذت بخش تر اینکه نشانشان می دهی که این وجود چه مایه آراسته و پیراسته است، چقدر لطیف  و ظریف و منطقی و در دسترس است. و ببینی که چطور مهر این زبان در دلشان رشد می کند و چطور به این زیبای افسون گر دل می سپارند. هر نکته ای را که در موردش می گویی به قول خودشان میک سنس می کند یعنی به نظرشان منطقی می اید مثل زبان های دیگر پر از استثنا و پیچیدگی های گیج کننده نیست و در عین حال به زیبایی زیباترین زبان های دنیاست. جلسه ی اول می گویی این زبان جنسیت ندارد زن و مرد ندارد و درجا چشمشان برق می زند. این زبان زبان پر از نظمیست، افعال بی قاعده ی زیادی ندارد. قانونش را بیاموزی تمام است. در این زبان ریشه ی افعال را که بیاموزی نصف راه را برای دریافتن معنی کلمات فراوان با پیشوند و پسوند رفته ای. و من به چشم خود دیده ام که این زبان چه اندازه قابلیت عاشق کردن دارد.  یک زیبا روی زیبا خوست که لطف طبعش دل می برد ، که ببینی اش مهرش در دلت می نشیند. 

و در پایان هر کلاس قلبت را بر میداری می گذاری اش سر جای اش تا دورنت بتپد و زنده نگاهت دارد. 

/ 5 نظر / 62 بازدید
انجمن تفریحی

سلام دوست عزیز ، وبلاگ بسیار خوبی داری ، مطالب وبلاگت عالیه ، من یه انجمن دارم نیاز به چند مدیر برای بخش های مختلف اگه امکان داره بیا به انجمنم و عضو شو و توی هرکدوم از بخش ها که دلت میخوات فعالیت کن ، ممنون میشم با من همکاری کنی ، اینم لینک عضویت : www.2forums.ir/register.php ، اینم لینک آموزش : http://2forums.ir/articles.php ، راستی عضو شدی به Admin پیام خصوصی بده برای مدیر شدن و یا می تونید با این ایمیل تماس بگیرید weblognet@yahoo.com

نام

متن پيام

نمايشگاه هاست www.hostexhibition.com

با سلام به شما دوست عزيز : از سايت من ديدن کنيد براي شما يک پيشنهاد خوب دارم تبديل و بلاگ شما به سايت دائمي هاستينگ رايگان هديه ما به شما با من در تماس باشين يا هو اي دي host_iran هاست,هاست رايگان,هاستينگ,فروش هاست,خريد هاست,سرور مجازي,وي پي اس ---------------------------------------------------- يک سايت جديد براي اپلود فايل ها و عکس ها بدون محدوديت مي توانيد عضوش بشين و تا يک ترا بايت فضاي رايگان داشته با شيد تازه در ازاي دانلود هر فايلتون هم و يا معرفي زير گروه که عضو ويزه سايت شوند پول در بيارين و تا روزانه 20 دلار در امد داشته باشين .... براي دانلود از لينک هاتون لينک مستقيم تو وبلاگتون بزاريد و کلي امکانات ديگه دوست داشتين حتما به ما سر بزنيد updap.com با تشکر[گل] [گل]

لوازم جانبي آيفون

با سلام مطالبتون خيلي عالي بود ممنون. فروش لوازم جانبي آيفون https://www.iphonebase.com/